معرفی ایالتها و شهرهای اصلی :

 ( 1 – 6 )  معرفی ایالتها و شهرهای اصلی :


آلمان دارای شانزده ایالت می‌باشد . هر ایالت دارای یک دولت و قانون اساسی و تا حد زیادی خود مختار و بر اساس سازمان داخلی خود مدیریت می‌شود . مساحت و جمعیت بخش‌های ایالت‌ها متفاوت است ، مخصوصا بین شهرها و سرزمین‌های بزرگ هر ایالت. برای مناطق اداری پنج دولت محلی وجود دارد ، یعنی بادن -  وورتمبرگ ، بایرن ، هسن ، نوردراین – وستفالن و ساکسونی  شامل ۲۲ عدد دولت محلی می‌باشند. از سال ۲۰۰۹ آلمان ۴۰۳ منطقه می‌باشد ، این مناطق شامل ۳۰۱ منطقه روستایی و ۱۰۲ منطقه شهری می‌باشد .

بادن‌ــ وورتمبرگ : دومین ایالتی است که پس از بایرن، گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند: هتل‌ها و مسافرخانه‌های این ایالت، هر سال حدود ۴۰ میلیون شب رزرو می‌شوند .

این ایالت از طبیعت بکر و جادویی‌ای برخوردار است: "جنگل سیاه" با دره‌های عمیق و رومانتیکش و دو جزیره‌ی گل به نام‌های مین‌آو و رایش‌نآو هر ساله صدها هزار گردشگر را مسحور می‌کنند. جزیره‌های مین‌آو و رایش‌نآو از سوی یونسکو به عنوان "ارثیه‌ی فرهنگی جهان" به ثبت رسیده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آلمان، بُودِن که محل تلاقی خاک آلمان، سوئیس و اتریش است‌، در این ایالت واقع شده است. خانه‌های قدیمی روستا‌یی این ایالت نیز یکی از جاذبه‌های توریستی بادن‌ــ وورتمبرگ است .

در کنار این طبیعت رنگارنگ، شهرهای زیبایی چون هایدلبرگ ، توبینگن فرایبورگ و کنستانتس نیز، جذابیت این ایالت را دو چندان می‌سازند

جمعیت: ۷ / ۱۰ میلیون نفر

مساحت: ۳۵ هزار ۷۵۰ کیلومتر مربع

مرکز: اشتوتگارت

تاریخ تأسیس: ۲۴ آوریل سال ۱۹۵۲

منابع اصلی اقتصادی :

ماشین سازی، صنعت خودرو‌سازی .

ایالت هسن : در مرکز آلمان قرار دارد. مناطق جنوبی این ایالت در حوزه‌ی دو رود راین ـ ماین ، پیرامون شهر فرانکفورت، یکی از پرجمعیت‌ترین و از نظر اقتصادی، نیرومند‌ترین خطه‌های آلمان به‌شمار می‌رود . فرانکفورت که در کنار رود ماین قرار دارد، با داشتن جمعیتی بالغ بر ۶۵۰ هزار نفر از بزرگ‌ترین شهرهای ایالت هسن است. فرودگاه راین ـ ماین فرانکفورت که یکی از مهم‌ترین شاهراه‌های هوایی بین‌المللی است، در آستانه‌‌ی دروازه‌ی این شهر بنا شده است. در فرودگاه راین ـ ماین فرانکفورت، بیش از ۷۰ هزار نفر کار می‌کنند. شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا با حدود ۳۵ هزار کارگر و کارمند ، یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان ایالت هسن است . افزون بر این، این ایالت به‌خاطر داشتن صنایع شیمی و داروسازی، ماشین و خودروسازی، محل جذب هزاران نیروی کار در منطقه‌ی راین ـ ماین است .

جمعیت: ۱ / ۶ میلیون

مساحت: ۲۱ هزار و ۱۱۵ کیلومتر مربع

مرکز: ویسبادن

تاریخ تأسیس به عنوان ایالت: اول دسامبر سال ۱۹۴۶

منابع مهم اقتصادی: خدمات .

ایالت نوردراین – وستفالن : برساخته‌ی دولت بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است. این دولت که با ارتش خود به عنوان یک رکن "متفقین" می‌توانست در مورد سرنوشت آلمان تصمیم بگیرد ، در ۲۳ اوت سال ۱۹۴۶ اراده کرد که بخش شمالی راین ‌پروینتس با بخش وستفالن در غرب آلمان یک‌پارچه شوند و "به عقد و ازدواج" یکدیگر درآیند : دولت بریتانیا نام این طرح را "عملیات ازدواج" گذاشته بود .

در میان این دو قطب ناهمگون، "نیروی سومی" هم در این منطقه وجود دارد که باید دائم از هویت خود دفاع کند : ساکنان این منطقه بخشی است با مساحتی در حدود ۵ هزار کیلومتر مربع که شهرهای بزرگی را در برمی گیرد . شهرهایی چون بوخوم    . دورتموند. ، دویسبورگ اسن, . گلزن‌کیرشن هاگن، هام , ، هرنه

جمعیت: ۱۸ میلیون

مساحت: ۳۴ هزار کیلومتر مربع

مرکز: دوسلدورف

تاریخ تأسیس به عنوان ایالت: ۲۳ اوت ۱۹۴۶

مهم‌ترین بخش اقتصادی: خدمات .

بایرن : هر چند در ایالت بایرن، مثل همه‌ی استان‌های آلمان، خیابان‌های بی‌قواره و ساختمان‌های بتونی بی‌شمار در حاشیه‌ی شهرها وجود دارد، ولی هیچ از یک ایالت‌های آلمان از چنین طبیعت بکر و سرشاری برخوردار نیست . ساکنان بایرن ولی مایل نیستند، تنها به عنوان مردمی معرفی شوند که شلوار چرمی می‌پوشند و نمی‌توانند یا نمی‌خواهند، آلمانی را بدون لهجه صحبت کنند. در حال حاضر ایالت بایرن می‌کوشد با شعار "شلوار چرمی و رایانه‌ی دستی" چهره‌ی مدرنی از خود ارائه دهد و به این ترتیب به این آرزو جامه‌ی عمل بپوشاند که می‌توان بین فن‌آوری‌های مدرن و سنت‌های ریشه‌دار، رابطه‌ی هماهنگی برقرار کرد. در عمل هم بیش از ۱۲ درصد از شاغلان بایرن در بخش فن‌آوری‌های پیش‌رفته کار می‌کنند. از این نظر این ایالت در اروپا در مقام اول قرار دارد .

 جمعیت: ۵ / ۱۲ میلیون نفر

مساحت: ۷۰ هزار و ۵۵۰ کیلومتر مربع

مرکز: مونیخ

تاریخ تأسیس به عنوان ایالت: ۲ دسامبر ۱۹۴۶

مهم‌ترین منابع اقتصادی: صنعت خودرو‌سازی، رشته‌ی‌های مربوط به فن‌آوری رایانه، رسانه‌ها .