مسکن در آلمان

( 14-5  ) مسکن در آلمان : پیدا کردن مسکن با قیمت مناسب در آلمان به علت کبود همیشکی مسکن است دشوار باشد. برنامه ریزی های دولت برای اصلاح این وضعیت به رونق ساختمان سازی در دهه 90 انجامید بطوری که تنها در سال 1993 در مجموع 503/455 واحد مسکونی جدید ساخته شد – که رکورد بیسابقه ای در آلمان بشمار می رود. بهر حال برخی انگیزه های گوناگون موجب شده اند که اکثر ساختمان های جدید در غرب ساخته شوند و نه در آلمان شرقی سابق که در بسیاری از مناطق آن هنوز لزوم ساخت ساختمانهای جدید به شدت احساس می شود. بسیاری از شرکت های ساختمانی از کمک های دولتی برای ساخت منازل مجلل با اجاره بهای سنگین استفاده کردند بنابراین دولت همچنان ناچار است یارانه مسکن در اختیار بسیاری از شهروندان قرار دهد. نتیجه نهایی انست که پیدا کردن مسکن در بسیاری از مناطق دیگر به سختی سابق نیست مشروط بر اینکه از عهده پرداخت اجاره بها و بیعانه نسبتاً بالای آن برآیند.

مالکیت خانه در آلمان نسبت به مالکیت در سایر کشورهای اروپایی چندان معمول نیست ( حدود 40 درصد )- تقریباً 60 درصد جمعیت در خانه های اجاره ای زندگی می منند و قانون به میزان چشمگیری از آنها حمایت می کند. درنتیجه صاحب خانه ها اغلب در انتخاب مستاجرین جدید سخت گیرند و اکثراً ترجیح می دهند آپارتمانشان خالی بماند تا اینکه آنرا به کسی اجاره دهند که ممکن است برایشان دردسر ساز باشد یا در حالیکه اجاره چندین ماه را بدهکار است از شهر فرار کنند. در اکثر مناطق آلمان باید حدود یک چهارم تا یک سوم در آمد خالصتان را برای مسکن در نظر بگیرید.

$11.      مسکن موقت : هنگام ورود به آلمان احنمالاً مادامی که منتظر رسیدن وسایل و اثاثتان هستید یا منتظرید تا خانه ای خالی شود شاید مجبور شوید برای چند هفته یا چند ماه در مسکن موقت اقامت کنید. برخی از کارفرماها اتاق آپارتمان مستقل یا خانه مخصوص تعطیلات ( Ferienwohnungen) را به عنوان بخشی از هزینه های نقل مکان و جابجایی در اختیار کارمندان انتقالی خود قرار می دهند. اما این امر معمولاً برای مدت زمان کوتاهی است.
بسیاری از هتل ها و مهمانسراهای تخت و صبحانه را که قصد دارند بصورت دراز مدت در آنجا اقامت کنند نیز می پذیرند و در نرخ هفتگی یا ماهانه خود تخفیف قائل می شوند در اکثر شهر های بزرگ آپارتمان هایی با خدمات جنبی یا آپارتمان – هتل هایی یافت می شوند که از آپارتمان های مستقل و مبله با حمام و اشپز خانه تشکیل شده اند و از هتل ارزانتر برای خانواده ها راحت تر است. در اکثر مناطق خارج شهری خصوصاً در جنوب آلمان می توان منازل خود سرویس مخصوص تعطیلات را بطور هفتگی یا ماهانه اجاره کرد اگر چه ممکن است بسیار گران تمام شود یا طی تعطیلات اصلی تابستان ظرف مدتی کوتاه نتوان منزلی خالی پیدا کرد.

$12.      خانه های آلمانی : اکثر آلمانی ها در انواع مسکن چند خانواری از جمله آپارتمان دوبلکس تریبلکس و املاک نیمه مستقل زندگی می کنند بخصوص اگر در شهری بزرگ یا نزدیک آن اقامت داشته باشند.خانه های مستقل تک خانواری ( Einfamiliehauser) معمولاً فقط در مناطق خارج شهری موجود است اگر چه این روزها مجتمع های مسکونی در حومه شهر های بزرگ و کوچک یکی پس از دیگری مانند قارچ از زمین بیرون می آیند.
اکثر خانه های موجود نسبتاً تازه سازند و از سال 1950 به بعد ساخته شده اند. اگر ملکی پیدا کنید که ( altbau ) خوانده می شود ممکن است ساخت آن به پیش از سال 1914 برگردد چون در فاصله زمانی بین دوچنگ جهانی ساختمان های معدودی در آلمان ساخته شد. خانه ها و ساختمان های altbau واقعی با وجود قدمتشان و ( گاهی اوقات ) فقدان وسایل راحتی مدرن معمولاً چه برای خرید و چه برای اجاره دارای قیمت های بالایی هستند که عمدتاً به علت سبک رمانتیک قدیمیشان است. ساختمان های اداری اسکلت چوبی و سیمانی ( Fachwerk ) بسیار پرطرفدارند و ممکن است گران باشند حتی اگر وضعیت نا مناسبی داشته باشند. کلمه altbau ممکن است صرفاً به معنای خانه یا ساختمان چند سال ساخت باشد ( در مقابل خانه نوساز ).
استانداردهای قانونی ساختمان سازی و علاقه آلمانی ها به وسایل راحتی مدرن موجب شده است که ساختمان ها تازه ساز ( neubau ) محکم و قابل اطمینان باشند. در واقع امروزه تقریباً کلیه ساختمان ها در آلمان از سنگ یا بتون مسلح ساخته شده اند و خانه های چوبی یا دارای اسکلت چوبی نادرند. همه خانه های تازه ساز دارای سیستم حرارت مرکزی هستند که معمولاً با گازوییل یا گاز کار می کنند. سیستم تهویه مطبوع رایج نیست و از آنجا که آب و هواهای تابستان های آلمان معتدل است نیازی هم به آن نیست. آلمانی ها به خانه هایشان بسیار می بالند و بسیار تلاش می کنند تا خانه ها و باغچه هایشان تمیز و چشم نواز باشد .

$13.      مسکن استیجاری : اجاره مسکن در آلمان متداول است و 60 درصد از مردم در املاک اجاره ای زندگی می کنند. یک دلیل این امر آن است که خرید خانه سرمایه گذاری چندان مناسبی محسوب نمی شود و اکثر آلمانی ها مالکیت خانه را نوعی سرمایه گذاری به حساب نمی آورند بلکه آن را نوعی بیمه برای دوران بازنشستگی در نظر می گیرند. اکثر معافیت های مالیاتی شامل گروهی از صاحبان املاک می شود که ملک خود را به دیگران اجاره می دهند. مستاجرین در آلمان از امنیت قانونی قابل توجهی برخوردارند و هزینه ها و روال معمول اجاره بشدت تحت کنترل قانون است. اکثر املاک اجاره ای در المان مبله نیستند. یافتن خانه های مبله ( mobeliert یا در اگهی ها بطور اختصار mobl ) بسیار دشوار است مگر برای اجاره مدت کوتاه یا برای خانه های کوچک مثل خانه های دانشجویی . املاک غیر مبله دارای کف سقف پنچره در و دیوار هستند و چیز بیشتری ندارند. حمام و توالت وسایل ثابت و نصب شده دارند ( سینک وان و توالت ) اما سایر وسایل را باید خودتان تهیه کنید. احتمالاً باید لوازم روشنایی چوب پرده ها و حتی لوازم آشپزخانه را خود تهیه کنید مگر اینکه بتوانید با مستاجرین قبلی درباره خرید این وسایل به توافق برسید.

$14.      اجاره بها : اجاره بها در مناطق و شهر های مختلف آلمان بسیار متفاوت است اما عموماً به متراژ ملک که به متر مربع (m2) محاسبه می شود و نه به تعداد اتاق ها یا اتاق های خواب بستگی دارد. زیر بنای قابل سکونت چه برای اجاره و چه برای فروش به روش یکسانی محاسبه میشود. ( به صفحات قبل رجوع کنید ). ساختمان شهرداری منطقه ( Rathaus) بنگاههای معاملات ملکی و ادارات دیگر احتمالاً می توانند اجاره بهای معمول را به ازای هر متر مربع بنا در هر شهر یا منطقه خاص به شما اطلاع دهند. بعضی از شهر ها محدودیت هایی برای حداکثر اجاره بها اعمال می کنند اگر چه اجرای این قانون ممکن است سختگیرانه نباشد. در شهر های بزرگی همچون فرانکفورت – ام- ماین ( Frankfurt-am-Main) یا برلین اجاره بهای پایه برای هر متر مربع حدود 10 مارک تا بیش از 20 مارک آلمان است. یعنی اجاره بهای پایه ماهانه برای آپارتمان (( استاندارد )) 80 متری ممکن است بین 800 تا 1600 مارک نوان داشته باشد که به محل دقیق نوع بنا و موقعیت آن بستگی دارد. آلمانی ها معمولاً علاقه ای به رفت و آمد های طولانی ندارند بنابراین اجاره بها در مرکز شهر و مناطقی که دارای وسیله نقلیه عمومی مناسبی هستند بالاتر است. برآورد اجاره بها به این روش اصلاحاً (( سرد )) ( kaltmiete یا kalt ) نامیده می شود و به این معنی است که اجره بهای پایه برای سقفو چهار دیواری است که به آن (( خانه )) می گویند. هزینه های اضافه ( Nebenkosten ) برای مواردی از قبیل آب مالیات و جمع آوری زباله و خدمات رفاهی دیگر سیستم حرارتی و همینطور هزینه های رسیدگی به ساختمان و حیاط به قیمت پایه اضافه می شود. اگر اجاره بخا را (( گرم )) ( Warmmiete) بنامند به معنی انست که مخارج سیستم حرارتی در اجاره بهای پایه منظور شده است. سهم ماهانه هزینه های اضافی هنگام نقل مکان و بر مبنای تعداد ساکنین و میزان تخمینی مصرف شما از تسهیلات مشترک و بر اساس میزان مصرف مستاجرین قبلی محاسبه می شود. فرد مجردی که تنها زندگی می کند اگر روزها سر کار باشد و هر گاه از اتاق ها یگرم شده استفاده نمی کند در آنها را ببندند احتمالاً می تواند درباره هزینه های اضافی ماهانه مذاکره کند و تخفیفی بگیرد. در پایان سال ( عموماً ژانویه یا فوریه سال آتی ) میزان واقعی مصرف شما از گرما آب و امکانات رفاهی دیگر محاسبه می شود و سهم شما هز هزینه های مشترک ( نظافت و رسیدگی به محوطه های مشترک و غیره ) تعیین می گردد. شما صورتحسابی کتبی دریافت می کنید که در آن هزینه ای یکسال بصورت جزء به جزء قید شده است و ما به التفاوت سهم شما به مبالغ پرداختی ماهانه نیز محاسبه و پراخت ( یا دریافت ) می شود. اگر در میزان پرداختی شما کسری مشاهده شود باید مبلغ اختلاف را بپردازید و اگر اضافه پرداخت کرده باشید چک یا اعتبار بانکی دریافت خواهید نمود. ( Nebenkosten) برای سال آینده بر اسا س میزان مصرف سال گذشته بعلاوه افزایش قیمت پیش بینی شده محاسبه میشود.

شرایط کار در آلمان :

(  13-5 ) شرایط کار در آلمان :

شرایط کار در آلمان عمدتاً به قانون کار آلمان ( Arbeitsgesetze ) توافقهای جمعی ( Tarifvertrag ) و مفاد قرارداد بین کارفرما و کارمند ( Arbeitsvertrag ) بستگی دارد. افراد خارجی تحت شرایط کاری یکسان با شهروندان آلمانی استخدام می شوند اگر چه قوانین گوناگونی در خصوص کارمندان رده های مختلف مثلاً سرپرستان مدیران و کارمندانی که مستقیماً با مردم سر و کار دارند اعمال می شود. بطور کلی حقوق و مزایای کارمندان پاره وقت مشابه کارمندان تمام وقت ( البته متناسب با ساعت کاری )است.
 
کارمندان در آلمان از شرایط عالی استخدام و مزایای تامین اجتماعی ( البته بخشی از آن را خود می پردازند ) و حقوق جامع تحت قوانین کار توافقهای جمعی و عرف استخدامی محلی برخوردارند.
قوانین کار ( که بسیارند ) کوچکترین شرایط استخدام را به تفصیل بیان میکنند و شامل ساعات کاری پرداختهای اضافه کاری تعطیلات دوره های آزمایشی مهلت اخطار به کارمند پیش از برکناری از کار اخراج مقررات سلامتی و ایمنی و حقوق اتحادیه کارگری میشوند. توافقهای جمعی بین اتحادیه های بزرگ کارگری و کارگران و انجمن های کار فرمایان در بسیاری از صنایع مورد بحث قرار می گیرند و در مورد همه کارمندان و کارگران آن صنعت بدون توجه به اینکه آنها از اعضایی هستند که حق عضویت می پردازند یا خیر اعمال می شوند. این توافقها حداقل میزان دستمزد برای هر یک از مشاغل رده های اصلی استخدامی را در آن صنعت مشخص میکند در ضمن ساعات مجاز کاری و اغلب حتی زمان تعطیلات را تحت نظر دارند.
همانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی همه موسسات تجاری که تعدادی کارمند ( یا کارگر) دارند باید شورای کارگری ( Betriebsrat ) داشته باشند. با وجود این در آلمان وظایف و اختیارات شورای کارگری را قانون به دقت شرح می دهد بطوری که نمایندگان کارمندان ( یا کارگران ) به عنوان یک هیئت مشورتی برای مدریت عمل میکنند. طبق قانون آلمان شورای کارگری باید به کلیه اطلاعات مالی مهم دسترسی منظم و دایم داشته باشد و در جریان تدابیر و خط مشی های اصلی اداره امور و بازار یابی شرکت ( یا موسسه ) قرار بگیرند.
این شورا باید قبل از هر گونه تصمیم گیری مهم و موثر بر نیروی کار مورد مشورت قرار گیرند از جمله تصمیماتی که درباره نیروی مازاد جابجایی یا اضافه کاری یا کاهش ساعات کار و بسیاری موارد اداری روزمره شامل استخدام و اخراج کارکنان حتی مدیران اجرایی مورد مشورت قرار می گیرد. این شورا حتی می تواند به کارفرما اجازه وضع برخی شرایط نیروی کار را بدهد شرایطی که حتی مخالف با قانون کار یا توافقهای جمعی باشند و این در صورتی است که تشخیص دهند این کار برای حفظ و حمایت از کار و حقوق کارمندانی که نمایندگی آنها را به عهده دارد لازم است.

فرودگاههای آلمان :

( 2-4  ) فرودگاههای آلمان :

کشور المان دارای خدمات هواپیمایی مناسبی بوده و هواپیمایی ملی المان هواپیمایی لورفت هانزا می باشد.مهمترین فرودگاه های بین المللی المان عبارتند از:فرودگاه های تگل و شونفلد در برلین ،فرودگاه فرانکفورت ،هامبورگ، مونیخ،کلن و غیره.

فرودگاه های کوچک دیگری مانند فرودگاه هانوفر،درسدن ،هاله نیز تعداد اندکی پرواز بین المللی دارند. در تمام فرودگاه ها خدمات گوناگونی از جمله بخش اطلاع رسانی فعال ،خدمات درمانی، رستوران، پارکینگ و همچنین چرخ هایی برای حمل و نقل وسایل و دیگر امکانات اولیه وجود دارد.

لازم به ذکر است در صورتی که به وسایل مسافر در حین پرواز خسارتی وارد شود و به عنوان مپال اگر چمدانی را که مسافر سالم به قسمت بار هواپیما تحویل داده، خسارتی وارد گردد، می توان با مراجعه به بخش خسارت ِپول چمدان و یا چمدانی دیگر تحویل گرفت.مخارج این خسارت را بیمه پرواز پرداخت می کند.بزرگترین فرودگاه بین المللی المانفودگاه فرانکفورت است که دومین فرودگاه پرتردد اروپا نیز محسوب می شود در این فرودگاه بزرگ علاوه بر دو ایستگاه قطارِ ،قطار درون شهری و بین شهری ،اتوبوس وتاکسی نیز وجود دارد.

اطلاعات کامل برای مهاجرین

4 – اطلاعات کامل برای مهاجرین :

( 1-4  ) مردم و فرهنگ آلمان : مردم آلمان بسیارمطیع قانون اند و همه قوانین و مقررات را دقیقاً رعایت می کنند. افرادی که در ساعت 3 صبح در شهر پرسه می زنند و بیکار به نظر می رسند بیشتر احتمال دارد که منتظر سبز شدن چراغ راهنمایی باشند تا مترصد دزدی از بانک ( مگر اینکه خارجی باشند ). مردم آلمان مطیعانه از همه قوانین و مقررات پیروی می کنند و از تذکر دادن تخلفات دیگران خرسند می شوند. در آلمان برای هر چیز قوانینی وجود دارد – که صرف نظر از اینکه چقدر جزئی است نباید از آنها سرپیچی شود.اگر از در ورودی برای خروج استفاده کنید یا چند سانتی متر جلوتر از خط کشی پارک کنید همواره آلمانی شریفی در آن نزدیکی هست تا این موضوع را به شما گوشزد کند. اغلب گفته می شود که در آلمان هر چیزی که غیر قانونی نیست ممنوع است ( Verboten ) و بقیه چیزها اجباری است!
ظاهر مردم آلمان به نظر سالم می رسد هر چند که اغلب « کمی » اضافه وزن دارند اما در واقع همه آنها از چیزی رنج می برند حتی اگر « فقط » استرسی باشد که به خاطر نگرانی در مورد مشکلات سلامتی ایجاد شده باشد. خوشبختانه آلمان درای تعداد زیادی چشمه آب گرم است که از Kreislaufstorung ( مشکلات مربوط به گردش خون اما ممکن است عملاً به هر مشکلی اطلاق شود ) گرفته تا سرماخوردگی معمولی همه ناراحتی ها را شفا می دهد. با وجود این هیچ درمانی برای اپیدمی ملی اضطراب – angst – که همه جوانب زندگی آنها را در بر گرفته پیدا نشده است ( با داشتن فیلسوف های بدبینی همچون گوته و شیلر چیزی برای دلگرمی وجود ندارد) . 
مردم آلمان درباره همه چیز نگران اند ( آنها حتی درباره اینکه آیا به قدر کافی نگران هستند یا خیر نگران اند ) از رژیم غذایی گرفته تا تراز بانکی از ظاهرشان گرفته تا مسایل جنسی زندگیشان از مشاغلشان گرفته تا اینکه همسایگان و دوستانشان درباره آنها چه فکری می کنند. محیط زیست آنها تصویر و جایگاه کشورشان در جهان تیم ملی فوتبال آیا ایستگاه نیروی هسته ای پایین جاه منفجر خواهد شد و همه آنها را خواهد کشت یا خیر و آیا یورو ( Eurooanast ) تورم ایجاد خواهد کرد و منجر به پایان جهان خواهد شد یا خیر. این همه نگرانی منجر به بیماری دیگری شده که فقط در آلمان یافت می شود و Weltschmerz نام دارد ( یعنی درد دنیا ) که تقریباً به بیزاری از زندگی یا نگرش منفی ترجمه می شود.آلمان از نظر غذا چندان معروف نیست ( تا به حال در خارج از آلمان رستورانی آلمانی دیده اید؟ ) و چیزی بنام آشپزی آلمانی عملاً وجود ندارد. غذاهای آلمانی اکثراً شامل انواع سوسیس و کالباس ( Wurst ) گوشت خوک کوفته فلفلی سیب زمینی کلم ( Kraut ) ترشی کلم کیک و نان سیاه است که همراه با آبجوی فراوان خرده میشوندو غذاهای لوکس از نوع nouvelle cuisine با ذائقه آلمانی ها سازگار نیست آنها غذای ساده و روستایی سالم به مقدار فراوان می خواهند.

از میان بزرگترین نگرانی هایی که ملت با آن مواجه است می توان از بیکاری امنیت شغلی پناهندگان و جستجوگران پناهندگی اعتیاد به مواد مخدر و جرم بیگانه ستیزی محیط زیست حقوق بازنشستگی هزینه های تامین اجتماعی کمبود مسکن مالیات زیاد یورو فساد رقابت روبرو شد و هزینه های بالای طبقه کارگر نام برد. بسیاری از مردم آلمان از آینده هراسانند مسلم است که همانند مردم سایر نقاط دنیا آنها نیز باید با چالش های هزاره جدید سازگار شوند و در گذشته زندگی نکنند.اگر بخواهیم منصف باشیم مردم آلمان خصوصیات خوبی نیز دارند. آنها فوتبالیست های عالی استاد آبجوسازی معماران و طراحان درجه یک و بهترین مهندسان جهان به شمار می روند و محصولاتشان به دلیل کیفیت و قابل اعتماد بودن در سطح جهانی معروف است. با وجود این مردم آلمان هم به صورت انفرادی و هم به عنوان یک ملت در پذیرش تغییرات بسیار کند هستند هرچند که در پذیرفتن تکنولوژی جدید بسیار سریع اند به ویژه که باعث ثروتمند ( تر ) شدن آنها شود. جامعه آنها در مقایسه با اکثر کشورهای دیگر نمونه کار آمدی و نظم است و حس اتحاد و عدالت اجتماعی قدرتمندی در میان آنها حاکم است. آلمان از استاندارد بالای زندگی تورم کم روابط سنتی خوب ( اعتصابات کم ) اقتصاد بسیار سالم و یکی از قویترین واحد های پول جهان برخوردار است.مردم آلمان از خدمات عمومی بسیار عالی، مدارس خوب ، منافع تامین اجتماعی عالی ، خدمات بهداشتی و بیمارستان های بسیار خوب ( بدون فهرست انتظار ) دولت محلی کار آمد شرایط کار استثنایی و منافع بسیار برای کارمندان سیستم حمل و نقل درجه یک با بزرگراه های عالی و سریع ترین ترن های جهان بهره مندند.
تاریخ فرهنگی آلمان نیز بسیار غنی است و تعداد بسیاری هنرمند آهنگساز شاعر فیلسوف و نویسنده بزرگ از جمله باخ بتهون برامس برشت دودن گوته برادران گریم هندل هگل فون هومبولت لوتر مان مارکس مندلسون نیچه شیلر شوپن اشتراوس و واگنر از آلمان برخاسته اند.
امروزه آلمان در بسیاری از انواع هنر به ویژه موزیک کلاسیک در جهان پیشتاز است. تعدادی از بزرگترین رهبران ارکستر آهنگسازان موسیقیدانان گروه های ارکستر تئاترها نگارخانه ها و موزه های جهان متعلق به این کشورند. با اینکه مبارزه با تشریفات اداری افراطی در آلمان برای دلسرد کردن هر تازه واردی کافی است مردم المان اصولاً خونگرم ند اگر کمی کوتاه بیایید و زبانشان را یاد بگیرید همواره با استقبال گرم آنها مواجه می شوید.برخلاف اعتقاد عامه مردم آلمان غول های بچه خوار نیستند ( حداقل نه همه آنها ) و با اینکه صمیمی شدن با آنها مشکل است اگر بتوانید از موانع ابتدایی بگذرید و با آنها دوست شوید تا آخر عمر رفیق یکرنگی خواهید داشت. یکی از نشانه های ملت های بزرگ این است که به ندرت نسبت به افراد خارجی بی تفاوت اند – تحسین حسادت دشمنی یا حتی تنفر بی دلیل – اما بی تفاوتی هرگز! چه بخواهید چه نخواهید آلمان کشوری بی نظیر سرزنده متمدن دلیر و بسیار پیشرفته است. آلمان از یکی از بهترین سبک های زندگی در جهان برخوردار است و با اینکه ساکنان خارجی ممکن است از بعضی از جوانب زندگی انتقاد کنند اکثراً از زندگی در آلمان احساس خوشبختی می کنند و تعداد بسیار کمی بطور جدی به فکر ترک آن می افتند.

شماره تلفنهای ضروری

( 8-3 )  شماره تلفنهای ضروری :

نام

شماره تلفن

پلیس

110

آتش نشانی

112

آمبولانس

19222

اطلاعات داخلی

11833

شماره تلفن

ACE

00491802343536

تلفن

ADAC

00491802222222

سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان

843530 & 84353399

دفتر هواپیمایی ایران ایر

069-25600613-15

سرکنسولگری  جمهوری اسلامی درفرانکفورت آلمان

+49 (0) 69 56 000 739

مسمومیت

19240

مقالات دیگر...