اطلاعات کامل برای مهاجرین

4 – اطلاعات کامل برای مهاجرین :

( 1-4  ) مردم و فرهنگ آلمان : مردم آلمان بسیارمطیع قانون اند و همه قوانین و مقررات را دقیقاً رعایت می کنند. افرادی که در ساعت 3 صبح در شهر پرسه می زنند و بیکار به نظر می رسند بیشتر احتمال دارد که منتظر سبز شدن چراغ راهنمایی باشند تا مترصد دزدی از بانک ( مگر اینکه خارجی باشند ). مردم آلمان مطیعانه از همه قوانین و مقررات پیروی می کنند و از تذکر دادن تخلفات دیگران خرسند می شوند. در آلمان برای هر چیز قوانینی وجود دارد – که صرف نظر از اینکه چقدر جزئی است نباید از آنها سرپیچی شود.اگر از در ورودی برای خروج استفاده کنید یا چند سانتی متر جلوتر از خط کشی پارک کنید همواره آلمانی شریفی در آن نزدیکی هست تا این موضوع را به شما گوشزد کند. اغلب گفته می شود که در آلمان هر چیزی که غیر قانونی نیست ممنوع است ( Verboten ) و بقیه چیزها اجباری است!
ظاهر مردم آلمان به نظر سالم می رسد هر چند که اغلب « کمی » اضافه وزن دارند اما در واقع همه آنها از چیزی رنج می برند حتی اگر « فقط » استرسی باشد که به خاطر نگرانی در مورد مشکلات سلامتی ایجاد شده باشد. خوشبختانه آلمان درای تعداد زیادی چشمه آب گرم است که از Kreislaufstorung ( مشکلات مربوط به گردش خون اما ممکن است عملاً به هر مشکلی اطلاق شود ) گرفته تا سرماخوردگی معمولی همه ناراحتی ها را شفا می دهد. با وجود این هیچ درمانی برای اپیدمی ملی اضطراب – angst – که همه جوانب زندگی آنها را در بر گرفته پیدا نشده است ( با داشتن فیلسوف های بدبینی همچون گوته و شیلر چیزی برای دلگرمی وجود ندارد) . 
مردم آلمان درباره همه چیز نگران اند ( آنها حتی درباره اینکه آیا به قدر کافی نگران هستند یا خیر نگران اند ) از رژیم غذایی گرفته تا تراز بانکی از ظاهرشان گرفته تا مسایل جنسی زندگیشان از مشاغلشان گرفته تا اینکه همسایگان و دوستانشان درباره آنها چه فکری می کنند. محیط زیست آنها تصویر و جایگاه کشورشان در جهان تیم ملی فوتبال آیا ایستگاه نیروی هسته ای پایین جاه منفجر خواهد شد و همه آنها را خواهد کشت یا خیر و آیا یورو ( Eurooanast ) تورم ایجاد خواهد کرد و منجر به پایان جهان خواهد شد یا خیر. این همه نگرانی منجر به بیماری دیگری شده که فقط در آلمان یافت می شود و Weltschmerz نام دارد ( یعنی درد دنیا ) که تقریباً به بیزاری از زندگی یا نگرش منفی ترجمه می شود.آلمان از نظر غذا چندان معروف نیست ( تا به حال در خارج از آلمان رستورانی آلمانی دیده اید؟ ) و چیزی بنام آشپزی آلمانی عملاً وجود ندارد. غذاهای آلمانی اکثراً شامل انواع سوسیس و کالباس ( Wurst ) گوشت خوک کوفته فلفلی سیب زمینی کلم ( Kraut ) ترشی کلم کیک و نان سیاه است که همراه با آبجوی فراوان خرده میشوندو غذاهای لوکس از نوع nouvelle cuisine با ذائقه آلمانی ها سازگار نیست آنها غذای ساده و روستایی سالم به مقدار فراوان می خواهند.

از میان بزرگترین نگرانی هایی که ملت با آن مواجه است می توان از بیکاری امنیت شغلی پناهندگان و جستجوگران پناهندگی اعتیاد به مواد مخدر و جرم بیگانه ستیزی محیط زیست حقوق بازنشستگی هزینه های تامین اجتماعی کمبود مسکن مالیات زیاد یورو فساد رقابت روبرو شد و هزینه های بالای طبقه کارگر نام برد. بسیاری از مردم آلمان از آینده هراسانند مسلم است که همانند مردم سایر نقاط دنیا آنها نیز باید با چالش های هزاره جدید سازگار شوند و در گذشته زندگی نکنند.اگر بخواهیم منصف باشیم مردم آلمان خصوصیات خوبی نیز دارند. آنها فوتبالیست های عالی استاد آبجوسازی معماران و طراحان درجه یک و بهترین مهندسان جهان به شمار می روند و محصولاتشان به دلیل کیفیت و قابل اعتماد بودن در سطح جهانی معروف است. با وجود این مردم آلمان هم به صورت انفرادی و هم به عنوان یک ملت در پذیرش تغییرات بسیار کند هستند هرچند که در پذیرفتن تکنولوژی جدید بسیار سریع اند به ویژه که باعث ثروتمند ( تر ) شدن آنها شود. جامعه آنها در مقایسه با اکثر کشورهای دیگر نمونه کار آمدی و نظم است و حس اتحاد و عدالت اجتماعی قدرتمندی در میان آنها حاکم است. آلمان از استاندارد بالای زندگی تورم کم روابط سنتی خوب ( اعتصابات کم ) اقتصاد بسیار سالم و یکی از قویترین واحد های پول جهان برخوردار است.مردم آلمان از خدمات عمومی بسیار عالی، مدارس خوب ، منافع تامین اجتماعی عالی ، خدمات بهداشتی و بیمارستان های بسیار خوب ( بدون فهرست انتظار ) دولت محلی کار آمد شرایط کار استثنایی و منافع بسیار برای کارمندان سیستم حمل و نقل درجه یک با بزرگراه های عالی و سریع ترین ترن های جهان بهره مندند.
تاریخ فرهنگی آلمان نیز بسیار غنی است و تعداد بسیاری هنرمند آهنگساز شاعر فیلسوف و نویسنده بزرگ از جمله باخ بتهون برامس برشت دودن گوته برادران گریم هندل هگل فون هومبولت لوتر مان مارکس مندلسون نیچه شیلر شوپن اشتراوس و واگنر از آلمان برخاسته اند.
امروزه آلمان در بسیاری از انواع هنر به ویژه موزیک کلاسیک در جهان پیشتاز است. تعدادی از بزرگترین رهبران ارکستر آهنگسازان موسیقیدانان گروه های ارکستر تئاترها نگارخانه ها و موزه های جهان متعلق به این کشورند. با اینکه مبارزه با تشریفات اداری افراطی در آلمان برای دلسرد کردن هر تازه واردی کافی است مردم المان اصولاً خونگرم ند اگر کمی کوتاه بیایید و زبانشان را یاد بگیرید همواره با استقبال گرم آنها مواجه می شوید.برخلاف اعتقاد عامه مردم آلمان غول های بچه خوار نیستند ( حداقل نه همه آنها ) و با اینکه صمیمی شدن با آنها مشکل است اگر بتوانید از موانع ابتدایی بگذرید و با آنها دوست شوید تا آخر عمر رفیق یکرنگی خواهید داشت. یکی از نشانه های ملت های بزرگ این است که به ندرت نسبت به افراد خارجی بی تفاوت اند – تحسین حسادت دشمنی یا حتی تنفر بی دلیل – اما بی تفاوتی هرگز! چه بخواهید چه نخواهید آلمان کشوری بی نظیر سرزنده متمدن دلیر و بسیار پیشرفته است. آلمان از یکی از بهترین سبک های زندگی در جهان برخوردار است و با اینکه ساکنان خارجی ممکن است از بعضی از جوانب زندگی انتقاد کنند اکثراً از زندگی در آلمان احساس خوشبختی می کنند و تعداد بسیار کمی بطور جدی به فکر ترک آن می افتند.