مسکن در آلمان

( 14-5  ) مسکن در آلمان : پیدا کردن مسکن با قیمت مناسب در آلمان به علت کبود همیشکی مسکن است دشوار باشد. برنامه ریزی های دولت برای اصلاح این وضعیت به رونق ساختمان سازی در دهه 90 انجامید بطوری که تنها در سال 1993 در مجموع 503/455 واحد مسکونی جدید ساخته شد – که رکورد بیسابقه ای در آلمان بشمار می رود. بهر حال برخی انگیزه های گوناگون موجب شده اند که اکثر ساختمان های جدید در غرب ساخته شوند و نه در آلمان شرقی سابق که در بسیاری از مناطق آن هنوز لزوم ساخت ساختمانهای جدید به شدت احساس می شود. بسیاری از شرکت های ساختمانی از کمک های دولتی برای ساخت منازل مجلل با اجاره بهای سنگین استفاده کردند بنابراین دولت همچنان ناچار است یارانه مسکن در اختیار بسیاری از شهروندان قرار دهد. نتیجه نهایی انست که پیدا کردن مسکن در بسیاری از مناطق دیگر به سختی سابق نیست مشروط بر اینکه از عهده پرداخت اجاره بها و بیعانه نسبتاً بالای آن برآیند.

مالکیت خانه در آلمان نسبت به مالکیت در سایر کشورهای اروپایی چندان معمول نیست ( حدود 40 درصد )- تقریباً 60 درصد جمعیت در خانه های اجاره ای زندگی می منند و قانون به میزان چشمگیری از آنها حمایت می کند. درنتیجه صاحب خانه ها اغلب در انتخاب مستاجرین جدید سخت گیرند و اکثراً ترجیح می دهند آپارتمانشان خالی بماند تا اینکه آنرا به کسی اجاره دهند که ممکن است برایشان دردسر ساز باشد یا در حالیکه اجاره چندین ماه را بدهکار است از شهر فرار کنند. در اکثر مناطق آلمان باید حدود یک چهارم تا یک سوم در آمد خالصتان را برای مسکن در نظر بگیرید.

$11.      مسکن موقت : هنگام ورود به آلمان احنمالاً مادامی که منتظر رسیدن وسایل و اثاثتان هستید یا منتظرید تا خانه ای خالی شود شاید مجبور شوید برای چند هفته یا چند ماه در مسکن موقت اقامت کنید. برخی از کارفرماها اتاق آپارتمان مستقل یا خانه مخصوص تعطیلات ( Ferienwohnungen) را به عنوان بخشی از هزینه های نقل مکان و جابجایی در اختیار کارمندان انتقالی خود قرار می دهند. اما این امر معمولاً برای مدت زمان کوتاهی است.
بسیاری از هتل ها و مهمانسراهای تخت و صبحانه را که قصد دارند بصورت دراز مدت در آنجا اقامت کنند نیز می پذیرند و در نرخ هفتگی یا ماهانه خود تخفیف قائل می شوند در اکثر شهر های بزرگ آپارتمان هایی با خدمات جنبی یا آپارتمان – هتل هایی یافت می شوند که از آپارتمان های مستقل و مبله با حمام و اشپز خانه تشکیل شده اند و از هتل ارزانتر برای خانواده ها راحت تر است. در اکثر مناطق خارج شهری خصوصاً در جنوب آلمان می توان منازل خود سرویس مخصوص تعطیلات را بطور هفتگی یا ماهانه اجاره کرد اگر چه ممکن است بسیار گران تمام شود یا طی تعطیلات اصلی تابستان ظرف مدتی کوتاه نتوان منزلی خالی پیدا کرد.

$12.      خانه های آلمانی : اکثر آلمانی ها در انواع مسکن چند خانواری از جمله آپارتمان دوبلکس تریبلکس و املاک نیمه مستقل زندگی می کنند بخصوص اگر در شهری بزرگ یا نزدیک آن اقامت داشته باشند.خانه های مستقل تک خانواری ( Einfamiliehauser) معمولاً فقط در مناطق خارج شهری موجود است اگر چه این روزها مجتمع های مسکونی در حومه شهر های بزرگ و کوچک یکی پس از دیگری مانند قارچ از زمین بیرون می آیند.
اکثر خانه های موجود نسبتاً تازه سازند و از سال 1950 به بعد ساخته شده اند. اگر ملکی پیدا کنید که ( altbau ) خوانده می شود ممکن است ساخت آن به پیش از سال 1914 برگردد چون در فاصله زمانی بین دوچنگ جهانی ساختمان های معدودی در آلمان ساخته شد. خانه ها و ساختمان های altbau واقعی با وجود قدمتشان و ( گاهی اوقات ) فقدان وسایل راحتی مدرن معمولاً چه برای خرید و چه برای اجاره دارای قیمت های بالایی هستند که عمدتاً به علت سبک رمانتیک قدیمیشان است. ساختمان های اداری اسکلت چوبی و سیمانی ( Fachwerk ) بسیار پرطرفدارند و ممکن است گران باشند حتی اگر وضعیت نا مناسبی داشته باشند. کلمه altbau ممکن است صرفاً به معنای خانه یا ساختمان چند سال ساخت باشد ( در مقابل خانه نوساز ).
استانداردهای قانونی ساختمان سازی و علاقه آلمانی ها به وسایل راحتی مدرن موجب شده است که ساختمان ها تازه ساز ( neubau ) محکم و قابل اطمینان باشند. در واقع امروزه تقریباً کلیه ساختمان ها در آلمان از سنگ یا بتون مسلح ساخته شده اند و خانه های چوبی یا دارای اسکلت چوبی نادرند. همه خانه های تازه ساز دارای سیستم حرارت مرکزی هستند که معمولاً با گازوییل یا گاز کار می کنند. سیستم تهویه مطبوع رایج نیست و از آنجا که آب و هواهای تابستان های آلمان معتدل است نیازی هم به آن نیست. آلمانی ها به خانه هایشان بسیار می بالند و بسیار تلاش می کنند تا خانه ها و باغچه هایشان تمیز و چشم نواز باشد .

$13.      مسکن استیجاری : اجاره مسکن در آلمان متداول است و 60 درصد از مردم در املاک اجاره ای زندگی می کنند. یک دلیل این امر آن است که خرید خانه سرمایه گذاری چندان مناسبی محسوب نمی شود و اکثر آلمانی ها مالکیت خانه را نوعی سرمایه گذاری به حساب نمی آورند بلکه آن را نوعی بیمه برای دوران بازنشستگی در نظر می گیرند. اکثر معافیت های مالیاتی شامل گروهی از صاحبان املاک می شود که ملک خود را به دیگران اجاره می دهند. مستاجرین در آلمان از امنیت قانونی قابل توجهی برخوردارند و هزینه ها و روال معمول اجاره بشدت تحت کنترل قانون است. اکثر املاک اجاره ای در المان مبله نیستند. یافتن خانه های مبله ( mobeliert یا در اگهی ها بطور اختصار mobl ) بسیار دشوار است مگر برای اجاره مدت کوتاه یا برای خانه های کوچک مثل خانه های دانشجویی . املاک غیر مبله دارای کف سقف پنچره در و دیوار هستند و چیز بیشتری ندارند. حمام و توالت وسایل ثابت و نصب شده دارند ( سینک وان و توالت ) اما سایر وسایل را باید خودتان تهیه کنید. احتمالاً باید لوازم روشنایی چوب پرده ها و حتی لوازم آشپزخانه را خود تهیه کنید مگر اینکه بتوانید با مستاجرین قبلی درباره خرید این وسایل به توافق برسید.

$14.      اجاره بها : اجاره بها در مناطق و شهر های مختلف آلمان بسیار متفاوت است اما عموماً به متراژ ملک که به متر مربع (m2) محاسبه می شود و نه به تعداد اتاق ها یا اتاق های خواب بستگی دارد. زیر بنای قابل سکونت چه برای اجاره و چه برای فروش به روش یکسانی محاسبه میشود. ( به صفحات قبل رجوع کنید ). ساختمان شهرداری منطقه ( Rathaus) بنگاههای معاملات ملکی و ادارات دیگر احتمالاً می توانند اجاره بهای معمول را به ازای هر متر مربع بنا در هر شهر یا منطقه خاص به شما اطلاع دهند. بعضی از شهر ها محدودیت هایی برای حداکثر اجاره بها اعمال می کنند اگر چه اجرای این قانون ممکن است سختگیرانه نباشد. در شهر های بزرگی همچون فرانکفورت – ام- ماین ( Frankfurt-am-Main) یا برلین اجاره بهای پایه برای هر متر مربع حدود 10 مارک تا بیش از 20 مارک آلمان است. یعنی اجاره بهای پایه ماهانه برای آپارتمان (( استاندارد )) 80 متری ممکن است بین 800 تا 1600 مارک نوان داشته باشد که به محل دقیق نوع بنا و موقعیت آن بستگی دارد. آلمانی ها معمولاً علاقه ای به رفت و آمد های طولانی ندارند بنابراین اجاره بها در مرکز شهر و مناطقی که دارای وسیله نقلیه عمومی مناسبی هستند بالاتر است. برآورد اجاره بها به این روش اصلاحاً (( سرد )) ( kaltmiete یا kalt ) نامیده می شود و به این معنی است که اجره بهای پایه برای سقفو چهار دیواری است که به آن (( خانه )) می گویند. هزینه های اضافه ( Nebenkosten ) برای مواردی از قبیل آب مالیات و جمع آوری زباله و خدمات رفاهی دیگر سیستم حرارتی و همینطور هزینه های رسیدگی به ساختمان و حیاط به قیمت پایه اضافه می شود. اگر اجاره بخا را (( گرم )) ( Warmmiete) بنامند به معنی انست که مخارج سیستم حرارتی در اجاره بهای پایه منظور شده است. سهم ماهانه هزینه های اضافی هنگام نقل مکان و بر مبنای تعداد ساکنین و میزان تخمینی مصرف شما از تسهیلات مشترک و بر اساس میزان مصرف مستاجرین قبلی محاسبه می شود. فرد مجردی که تنها زندگی می کند اگر روزها سر کار باشد و هر گاه از اتاق ها یگرم شده استفاده نمی کند در آنها را ببندند احتمالاً می تواند درباره هزینه های اضافی ماهانه مذاکره کند و تخفیفی بگیرد. در پایان سال ( عموماً ژانویه یا فوریه سال آتی ) میزان واقعی مصرف شما از گرما آب و امکانات رفاهی دیگر محاسبه می شود و سهم شما هز هزینه های مشترک ( نظافت و رسیدگی به محوطه های مشترک و غیره ) تعیین می گردد. شما صورتحسابی کتبی دریافت می کنید که در آن هزینه ای یکسال بصورت جزء به جزء قید شده است و ما به التفاوت سهم شما به مبالغ پرداختی ماهانه نیز محاسبه و پراخت ( یا دریافت ) می شود. اگر در میزان پرداختی شما کسری مشاهده شود باید مبلغ اختلاف را بپردازید و اگر اضافه پرداخت کرده باشید چک یا اعتبار بانکی دریافت خواهید نمود. ( Nebenkosten) برای سال آینده بر اسا س میزان مصرف سال گذشته بعلاوه افزایش قیمت پیش بینی شده محاسبه میشود.