تاریخ استرالیا

تاریخ استرالیا :نام کامل این کشور، مشترک المنافع استرالیا (Commonwealth Of Australia) می باشد، این کشور دارای مرز خاکی با کشورهای دیگری نیست و دور آن را از شرق اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته است.

استرالیا 760/25 کیلومتر مرز دارد که تماماً مرز آبی است. این کشور سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه که کوچکترین قاره دنیا می باشد، به شمار می آید و با مساحتی برابر 850/686/7 کیلومتر مربع، ششمین کشور وسیع دنیا و بیش از 6/4 برابر بزرگتر از ایران است.

کشور استرالیا با 2 قرن قدمت یکی از قلمروهای همسود (مشترک المنافع) است که در سال 1901 از بریتانیای کبیر استقلال یافته است و از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعه اتحادیه کشورهای همسود(مشترک المنافع) می باشد.

در استرالیا دین از حکومت کاملاً جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند.

جمعیت کل این کشور طبق آخرین سرشماری ژانویه 2010 بالغ بر 22 میلیون نفر(493/167/22) می باشد که کرانه جنوب شرقی این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد.

زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است که برخی از واژه های بومیان استرالیا نیز در آن وارد شده است. اختلاف بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق مختلف وجود دارد. زبانهای دیگر مانند ایتالیایی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده است، که اختیاراتشان کمتر از ایالت هاست. هر ایالت و قلمرو نیز از شهرهای مختلف کوچک و بزرگی تشکیل شده است.

پایتخت آن شهر کانبرا و شهرهای بزرگ آن عبارتند از ملبورن، سیدنی، بریزبین، آدلاید و پرث.

ایالتها و قلمروهای استرالیا عبارتند از:

$11.       نیوساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.

$12.       کوئینز لند (QLD) که مرکز آن بریزبین می باشد.

$13.       استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.

$14.       تاسمانی (TAS) که جزیره ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می باشد.

$15.       ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.

$16.       استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت می باشد.

$17.       قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.

$18.       سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن.